Z deníku hledače světla - 4.kapitola

14. října 2016 v 11:07
SRPEN

o několik týdnů později
Dnes mi volala Gabča, jestli prý mám volno po práci. Chce jít na seminář Alicie Hamm na téma Děti a výchova, tak jestli bych nechtěla jít s ní. Nejsem si zpočátku úplně jistá jestli je to to správné ořechové - děti nemám a zatím ani nechci - ale chtěla bych se s Gabčou vidět a možná si s ní i popovídat o všem, o Alfě, o tom, jak mi to změnilo pohled na život a tak dále. A tak potvrzuji, že určitě dorazím.
Zjišťuji, že Alicia rozhodně není Petr Velechovský, který má všechny informace utříděné, přehledné a na papíře, ale svým způsobem mě ta stará indiánka fascinuje. Vypráví vlastně jen o svém životě a o tom, co bylo zvykem u nich - jaká byla výchova, jak se rodilo, co by se dítěti odepřít mělo, co naopak ne, jaké vládly vztahy v rodině a podobně. Povídání trvá přes hodinu a půl. Jde spíš o dialog, někdo z přítomných slečen či matek se zeptá a Alicia řekne svůj názor.
Po skončení semináře si jdeme s Gabčou a její kamarádkou sednout do kavárny. Tam mám konečně příležitost Gabče povykládat, jak je to neuvěřitelné, jak mi došlo takových věcí, jak vidím sebe jaký jsem byla dřív bručoun, jaká jsem teď vysmátá a nikdo nechápe, jak je to možné. Jak mi najednou naskakují všechny možné souvislosti s tím, jak to probíhalo u nás doma, proč a kvůli komu jsem začala už jako malá ignorovat svého tátu a přimkla jsem se o to těsněji k mámě. Proč pak umřel jako starý opuštěný pán, kterého nikdo neměl rád a mnoho dalších.
S její kamarádkou Ditou jsme si vzájemně postěžovaly na svoje mámy, jak nás trápily. Obě jsme doteď z nějakého důvodu měly pocit, že za ně musíme být zodpovědné, i když od toho je člověk dospělý, aby byl zodpovědný sám za sebe.
Gabča byla příjemně překvapená, jaké se ze mě stalo sluníčko a když jsme se po několika hodinách vyměnování informací rozcházely, řekla mi "a to je teprve začátek"!
Ano. Když se na to dnes s odstupem času dívám, vím, že měla pravdu. Byl to jen začátek. Ale já jsem si v té době plné euforie a nadšení bláhově myslela, že to bude zároveň i konec, že jsem všechno jednou provždy vyřešila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama